top of page
Lexikon

    KFI lexikon

Kutatás-fejlesztési, innovációs pályázatokban gyakran használt kifejezések és definíciók

Alapkutatás

Kísérleti vagy elméleti munka, amelyet elsősorban a jelenségek vagy megfigyelhető tények hátterével kapcsolatos új ismeretek megszerzésének érdekében folytatnak, anélkül, hogy kilátásba helyeznék azok közvetlen üzleti alkalmazását vagy felhasználását.

Alkalmazott (ipari) kutatás

Tervezett kutatás vagy kritikus vizsgálat, amelynek célja új ismeretek és szakértelem megszerzése új termékek, eljárások vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez, vagy a létező termékek, eljárások vagy szolgáltatások jelentős mértékű fejlesztésének elősegítéséhez. Magában foglalja komplex rendszerek összetevőinek létrehozását, és beletartozhat a prototípusok laboratóriumi környezetben vagy létező rendszerekhez szimulált interfésszel rendelkező környezetben történő megépítése, valamint kísérleti sorozatok gyártása, amennyiben ez az alkalmazott kutatáshoz és különösen a generikus technológiák ellenőrzéséhez szükséges.

AVDH (Aláírásra Visszavezetett Dokumentum Hitelesítés)

Az aláírásra jogosult vezetőnek lehetősége van a pályázati nyilatkozatokat AVDH-val aláírnia. Nem kell az adott dokumentumokat kinyomtatni, aláírni, scannelni és elküldeni, hanem a teljes folyamat elektronikusan lefolytatható az Ügyfélkapun keresztül. Fel kell tölteni a dokumentumot, majd néhány másodperc múlva a letöltési linkre kattintva visszakapjuk az aláírt változatot.

Bázisadat
Az utolsó lezárt üzleti év adata.


Bérkorlát
A felhívásban megállapított, havonta maximálisan elszámolható bérköltség.

Cégszerű aláírás
A társasági szerződésben, és/vagy a cégkivonatban szabályozott módon, a cég hivatalos képviseletére jogosult személy(ek)nek a cég nevében, az aláírási címpéldányban foglaltak szerint, vagy a cégjegyzésre jogosult személy meghatalmazása alapján teljesített aláírása, amely a cég előírt, előnyomott, illetve nyomtatott neve alá történő aláírás(ok)kal.

De minimis támogatás
Csekély összegű (de minimis) állami támogatásnak minősül minden állami (központi költségvetési vagy önkormányzati) forrásból nyújtott támogatás. Együttes összege nem haladhatja meg a 200.000 eurónak megfelelő forintösszeget (adott üzleti évet, és az azt megelőző két lezárt üzleti évet kell figyelembe venni). A közúti szállításban működő vállalkozások esetében ez a felső határ 100.000 euró. Ilyen támogatás például a pályázaton belül az átalány, általános költség, koordinációs tevékenység.

Elszámolható projekt költségek

Azon adott projekt megvalósítása érdekében felmerülő kiadások, amelyek a projekt során elszámolhatók. Az elszámolható költségek körét minden esetben a pályázati felhívás tartalmazza. Az elszámolható költségek felmerülését megfelelő, a kapcsolódó szabályozó dokumentum szerinti dokumentumokkal kell alátámasztani. KFI pályázatokban jellemzően ilyen:

  • Munkabér, megbízási díj

  • Foglalkoztatást terhelő adók, járulékok

  • Szakértői szolgáltatások költségei

  • Bérleti díjak

  • Anyagköltségek

  • Előzetes tanulmányok, engedélyezési dokumentumok költsége

  • Közbeszerzési költségek​

  • Projektmenedzsmenthez kapcsolódó költségek

  • Marketing költségek

  • ​Külföldi kiállításon vagy vásáron való részvétel költségei

  • Kötelezően előírt nyilvánosság biztosításának költsége

  • Általános (rezsi) költségek

  • ​Eszközbeszerzés költségei

  • Építéshez kapcsolódó költségek​

  • Immateriális javak (szoftverek, licecek) beszerzésének költsége

  • Szabadalmaztatás költségei

EPTK
A pályázati ügyintézéshez kifejlesztett elektronikus felület. Elektronikus Pályázó Tájékoztató és Kommunikációs Rendszer.

Eredménytermék
A fejlesztés során létrejött, a folyamatot és a szakmai előrehaladást, illetve azok eredményeit bemutató dokumentum.

Fehér könyv

Módszertani útmutató pályázatok KFI szempontú értékelésének elkészítéséhez. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) azzal a céllal készítette el ezt a Fehér Könyvet, hogy megismertesse a GINOP plusz operatív program pályázataihoz kapcsolódó kutatásfejlesztési (K+F) tevékenységek értékelési szempontjait.

Feltaláló

Az a természetes személy (ember), aki a találmányt megalkotta. Ha többen közösen alkották a találmányt a feltalálók szerzőségének arányát – ellenkező megjelölés hiányában – egyenlőnek kell tekinteni. A feltalálót a találmány tekintetében személyhez fűződő és vagyoni jogok illetik meg.

Fenntartási időszak
A kedvezményezettnek vállalnia kell, hogy a pályázat megvalósítása során a támogatásból létrehozott kapacitásokat a projekt befejezését követően fenntartja és üzemelteti. 

Fenntartási jelentés
A kedvezményezettnek a záró beszámoló jóváhagyását követően, a teljes fenntartási időszak alatt a Támogatási Szerződésben meghatározott rendszerességű és tartalmú adatszolgáltatási kötelezettsége a Közreműködő Szervezet felé.

Frascati kézikönyv

​Az OECD 1963 júniusában rendezte meg a kutatás és fejlesztés (K+F) statisztika nemzeti szakértőinek találkozóját az olaszországi Frascati városban lévő Villa Falcioneriben. E találkozó eredményeként született a JAVASLAT A KUTATÁS ÉS KÍSÉRLETI FEJLESZTÉS FELMÉRÉSEINEK EGYSÉGES GYAKORLATÁRA című dokumentum első hivatalos változata, amelyet Frascati kézikönyv néven emlegetnek.
Az 1994-ben megjelent ötödik kiadás óta a K+F-re és az innovációra mint a tudásalapú gazdaság kulcsfontosságú elemeire fordítottak egyre nagyobb figyelmet. E  fontos terület nyomon követéséhez szükségesek a megbízható és összehasonlítható statisztikai adatok és mutatók. A jelen hatodik kiadás arra törekszik, hogy megszilárdítsa a különféle módszertani ajánlásokat és irányelveket, különös tekintettel a szolgáltatási szektor K+F statisztikájának tökéletesítésére, valamint a K+F emberi erőforrásokra vonatkozó adatok részletesebbé tételére. Minthogy a globalizáció nagy kihívást jelent a K+F felmérések számára, a kézikönyv néhány változtatást javasol az osztályozás terén felvetődött problémák megoldása érdekében.
A mai K+F statisztikák a Frascati kézikönyvön alapuló felmérések módszeres fejlesztésének eredményei, és ma már az OECD-tagországok statisztikai rendszerének részét alkotják.
A kézikönyv a nemzeti innovációs rendszerek statisztikai elemzésével fokozni kívánja a tudomány és a technológia szerepének jobb megértését. A kézikönyv a K+F nemzetközileg elfogadott definícióival és tevékenységei osztályozásával hozzájárul a tudomány- és a technológiapolitika .legjobb gyakorlatáról. folyó kormányközi eszmecseréhez. A Frascati kézikönyv nem csupán az OECD-tagországokban folyó K+F számára irányadó. Az OECD, az UNESCO, az Európai Unió és számos regionális szervezet kezdeményezésére a világszerte folyó K+F felmérések szabványává is vált.

FTE

Full-time equivalent, azaz teljes munkaidő egyenérték.
Az FTE érték megmutatja, hogy egy személynek egy adott időszakban mekkora lesz vagy volt a projektben ténylegesen ledolgozott munkaidejének aránya, az adott időszakban összesen ledolgozható munkaidőhöz képeset.
A ledolgozható munkaidő meghatározásánál minden esetben a jogszabályokban meghatározott rendes munkaidőt kell figyelembe venni (túlóra, túlmunka, stb., nem számítható), tehát legfeljebb heti 40 órával, azaz legfeljebb napi 8 órával lehet kalkulálni. Ennek köszönhetően az adott időszakban tervezett vagy ledolgozott munkaidő ráfordítás nem lehet nagyobb, mint az adott időszakban ledolgozható munkaidő, tehát bármekkora időszakot is veszünk 1 személyre eső FTE értéke, nem lehet nagyobb 1-nél.

Használati minta

Valamely tárgy kialakítására, szerkezetére vagy részeinek elrendezésére vonatkozó megoldás, ha új, feltalálói lépésen alapul és iparilag alkalmazható, és amelyekre egyes országok jogrendszere külön iparjogvédelmi oltalom formájában (használatiminta-oltalom) jogi védelmet biztosít.

Hasznosítás

Hasznosításnak minősül az iparjogvédelmi oltalom tárgyát képező termék illetve eljárás előállítása, illetve használata, az oltalmazott termék vagy az oltalmazott eljárással közvetlenül előállított termék forgalomba hozatala, forgalomba hozatalra ajánlása, e termék ilyen célból történő raktáron tartása, vagy az országba történő behozatala. Ezen túlmenően az Útmutató alkalmazásában hasznosításon értendő a hasznosításnak előnyös piaci helyzet teremtése vagy fenntartása érdekében történő mellőzése, a hasznosítás más részére történő engedélyezése, továbbá a szellemi alkotáson fennálló jogok teljes vagy részleges átruházása is, Szerző jogi törvény hatálya eső oltalmak esetében hasznosításon a mű engedély alapján történő felhasználását (így különösen többszörözését, terjesztését, átdolgozás), valamint a vagyoni jogok részleges vagy teljes átruházását értjük.

Hasznosító vállalkozás

Költségvetési kutatóhelyen létrejött szellemi alkotás hasznosítása céljából alapított gazdasági társaság, amely nem pénzbeli hozzájárulásként rendelkezésre bocsátás, átruházás vagy hasznosítási szerződés alapján vált a költségvetési kutatóhelyen létrehozott szellemi alkotáshoz fűződő jogok jogosultjává vagy hasznosítójává.

 

Hiánypótlás
A projekt írása, elszámolása, módosítási igénye kapcsán kiküldött felszólítás, a Közreműködő Szervezet által megállapított hiányok, kérdések pótlására, tisztázására.​ Határideje jellemzően 3, 15 vagy 30 nap.

Indikátor
A projekt céljainak megvalósulását, teljesülését mérő fizikai vagy pénzügyi számszerűsített mutató.

Innováció

A gazdasági tevékenység hatékonyságának, jövedelmezőségének javítása, a kedvező társadalmi és környezeti hatások elérése érdekében végzett tudományos, műszaki, szervezési, gazdálkodási, kereskedelmi műveletek összessége, amelyek eredményeként új vagy lényegesen módosított termék, eljárás, szolgáltatás jön létre, illetve új vagy lényegesen módosított eljárás, technológia alkalmazására, piaci bevezetésére kerül sor, ideértve azokat a változásokat is, amelyek csak az adott ágazatban vagy adott szervezetnél minősülnek újdonságnak.

Innovációs klaszter

Önálló felek (pl. innovatív induló vállalkozások, kis-, közép- és nagyvállalkozások, valamint kutató-tudásközvetítő szervezetek, nonprofit szervezetek és egyéb kapcsolódó gazdasági szereplők) szervezett csoportja, amelyet abból a célból hoztak létre, hogy ösztönözze az innovatív tevékenységeket egyrészt a klaszterben részt vevő vállalkozások és egyéb szervezetek közötti létesítménymegosztás, ismeret- és tapasztalatcsere előmozdítása, másrészt a tudástranszferhez, kapcsolatépítéshez, ismeretterjesztéshez, valamint együttműködéshez való hatékony hozzájárulás révén.

Innovációs ökoszisztéma

Vállalkozók, befektetők, feltalálók és oktatási intézmények földrajzi koncentrációja, ahol a partnerek kölcsönös előnyökön alapuló együttműködésében valósul meg a kutatási, fejlesztési, innovációs és ahhoz kapcsolódó kereskedelmi tevékenység.

Kedvezményezett
A Támogatási Szerződést (Támogatói Okiratot) aláíró pályázó, vagyis a támogatásban részesült pályázó, akivel a támogató szerv Támogatási Szerződést (Támogatói Okiratot) köt.

KFI szakpolitika

A kutatás-fejlesztés és innováció területének áttekintése és felügyelete (kézben tartása és kontrollja a társadalom etikai normáinak és hosszú távú valódi értékeinek-érdekeinek figyelembevételével), a területtel kapcsolatos stratégiai döntések meghozatala, az e döntéseknek végrehajtását szolgáló intézkedések megvalósítása és ellenőrzése.

Kifizetési kérelem

A pénzügyi és szakmai előrehaladást igazoló elszámolás, melynek keretében igényelhető a kifzetett előlegen felüli támogatási összeg és/vagy megkezdhető az igénybe vett előleg összegének elszámolása.

Kis- és középvállalkozás

Ahogy minden pályázatban, KFI pályázatokban is érvényesek az alábbiak:
Mikrovállalkozások
Mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
Kisvállalkozások
Kisvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 50 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
Középvállalkozások
Középvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
Kivételek
Nem minősül KKV-nak az a vállalkozás, amelyben az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése – tőke vagy szavazati joga alapján – külön-külön vagy együttesen meghaladja a 25%-ot.
Kapcsolt és partnervállalkozások esetén a KKV státusz meghatározásához kalkulációra lehet szükség.

Kísérleti fejlesztés

A meglévő tudományos, technológiai, üzleti és egyéb, vonatkozó ismeretek és szakértelem megszerzése, összesítése, alakítása és felhasználása új vagy javított termékek, eljárások vagy szolgáltatások kidolgozása céljából. Ide tartozhatnak például az új termékek, eljárások vagy szolgáltatások fogalmi meghatározását, megtervezését és dokumentálását célzó tevékenységek is.
A kísérleti fejlesztéshez tartozhat az új vagy javított termékek, eljárások és szolgáltatások prototípusainak és kísérleti modelljeinek kidolgozása, illetve kiállítása, az ilyen termékeknek a tényleges működési körülményeket reprezentáló környezetben történő tesztelése és jóváhagyása abban az esetben, ha e tevékenységek elsődleges célja a véglegesnek még nem tekinthető termék, eljárás vagy szolgáltatás továbbfejlesztése. Ide tartozhat a kereskedelmileg felhasználható olyan prototípusok és kísérleti modellek kifejlesztése, amelyek kereskedelmi végterméknek minősülnek, mert előállításuk túlságosan költséges ahhoz, hogy az kizárólag demonstrációs és hitelesítési céllal történjen.
A kísérleti fejlesztésbe még akkor sem tartoznak bele azok a szokásos vagy időszakos változtatások, amelyeket meglévő termékeken, gyártósorokon, előállítási eljárásokon, szolgáltatásokon és egyéb folyamatban lévő műveleteken végeznek, ha e változtatások fejlesztésnek minősülnek.

Know-how

Az üzleti titoknak minősülő, azonosításra alkalmas módon rögzített, műszaki, gazdasági vagy szervezési ismeret, megoldás, tapasztalat vagy ezek összeállítása.

Konzorcium
Kettő vagy több vállalkozás vagy egyetem (egyetemi kutatóintézet) csoportja, akik közösen valósítanak meg egy projektet (pályázati kiírástól függően lehet kapcsolt és partnervállalkozás is konzorciumi tag). A részes felek polgári jogi szerződésben szabályozott munkamegosztásán alapuló együttműködés kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenység közös folytatása vagy egy kutatás-fejlesztési és innovációs projekt közös megvalósítása céljából.


Konzorcium vezető
Aki a konzorciumot vezeti/irányítja. Vezetőként felelős a konzorciumért, a konzorciumi megvalósításárt. Jellemzően közép, vagy nagyvállalat lehet jogosult a konzorcium vezetésére.


Kötelező vállalások
A pályázóra háruló kötelezettségek, melyeket a Felhívás/Útmutató támaszt a nyertes pályázókkal szemben, és teljesítésük kötelező. A nem teljesítésük szabálytalansági eljárást és visszafizetési kötelezettséget vonhat maga után.

Köztartozás mentesség
A vállalkozás szerepel a NAV köztartozásmentes adózói adatbázisban: https://nav.gov.hu/adatbazisok/koztartozasmentes/egyszeru_lekerdezes. Az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében javasolt bejelentkezni a hatálya alá (KOMA nyomtatvány).

Kutató-fejlesztő

az a természetes személy, aki új ismeret, szellemi alkotás, termék, szolgáltatás, eljárás, módszer, rendszer létrehozásával, fejlesztésével vagy ezt célzó projektek megvalósításának irányításával foglalkozik.

Kutatás-fejlesztési megállapodás

Két vagy több vállalkozás, illetve vállalkozás és kutatóhely között létrejött olyan megállapodás, amelynek tárgya a megállapodás szerinti termékre, eljárásra vagy szolgáltatásra vonatkozó közös kutatás-fejlesztés, az ilyen kutatás-fejlesztés eredmények közös hasznosításával vagy anélkül, a megállapodás szerinti termékre, eljárásra vagy szolgáltatásra vonatkozó fizetett kutatás-fejlesztés, az ilyen kutatás-fejlesztés eredményeinek közös hasznosításával vagy anélkül.

Kutatás-fejlesztési tanúsítás

A magyar joggyakorlatban van lehetőség az egyes vállalati tevékenységek kutatás-fejlesztési szempontú minősítésére. A közigazgatási eljárásban elvégzésre kerülő minősítés célja annak megállapítása, hogy az adott vállalati tevékenység az érvényes jogszabályok szerint kutatás-fejlesztésnek tekinthető-e. Amennyiben az eljárás során az adott vállalati tevékenységet kutatás-fejlesztésnek minősítik, azt a továbbiakban minden hatóságnak kutatás-fejlesztésnek kell tekintenie.

 

Kutatóhely

Alap-, illetve főtevékenységként vagy ahhoz kapcsolódóan kutatás-fejlesztési tevékenységet folytató intézmény, szervezeti egység vagy vállalkozás.

Kutató-fejlesztő

Olyan (természetes) személy, aki új ismeret, szellemi alkotás, termék, szolgáltatás, eljárás, módszer, rendszer létrehozásával, fejlesztésével vagy ezt célzó projektek megvalósításának irányításával foglalkozik.

Licencia (hasznosítási vagy felhasználási engedély)

Valamely szellemi alkotással kapcsolatos, a jogosultat megillető hasznosítási jog teljes vagy részleges, időben és/vagy térben korlátozott, illetve korlátozásmentes átengedése.

Megvalósítási időszak

Megvalósítási időszaknak nevezzük a támogatott kutatás-fejlesztési projektek végrehajtásának és lebonyolításának időtartamát. Ebben az időszakban kerül végrehajtásra a kutatás-fejlesztési projekt munkaterve, és ebben az időszakban merülnek fel, illetve kell elérni a projekt elszámolható költségeit. A megvalósítási időszak a projektben vállalt eredménytermék megvalósításával fejeződik be. A pályázó vállalkozásnak a megvalósítási időszakban kell elérnie és teljesítenie a támogatási szerződés szerinti vállalásait. Ezek elmulasztása a támogatási szerződés felmondását és/vagy a támogatás összegének részleges vagy teljes visszafizetését eredményezhetik.

Megvalósítási helyszín
Cégkivonatba bejegyzett székhely, telephely, fióktelep, ahol a projekt megvalósításra kerül.


Mérföldkő
A projekt megvalósítása által elért szakmai vagy műszaki eredmény.

Mikro-, kis- és középvállalkozás

A kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kkv. tv.) 3. §-a szerinti mikro-, kis- és középvállalkozás.

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap

Elkülönített állami pénzalap, amelyből a Kormány a kutatás-fejlesztés és innováció közfinanszírozású támogatását elsődlegesen biztosítja.

NKFIH

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

Operatív Program (OP)
Olyan programozási dokumentum, amelyet az Európai Bizottság hagyott jóvá. Prioritásokra bomlik, amelyek intézkedésekből állnak. Magyarországon a 2021-2027 közötti periódusra 9 OP készült:Digitális Megújulás Operatív Program Plusz (DIMOP Plusz)Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz (EFOP Plusz)Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz)Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz (IKOP Plusz)Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program Plusz (KEHOP Plusz)Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz (MAHOP Plusz)Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz)Végrehajtás Operatív Program Plusz (VOP Plusz)Határigazgatási és Vízumpolitikai Eszköz Plusz (HAVE Plusz)

Önálló vállalkozás
Az a vállalkozás, amely nem minősül partnervállalkozásnak, illetve kapcsolódó vállalkozásnak.


Önerő vagy saját forrás
A projekt elszámolható összköltségének az igényelt támogatási összeggel csökkentett része, mely lehet számlapénz, hitel stb.


Összköltség
Egy adott projekt megvalósításához szükséges teljes költség.

Pályázati adatlap

Az a dokumentáció, amit a pályázó benyújt. Ez tartalmazza a tervezett projekt bemutatását.

Pályázati felhívás
Ebben a dokumentumban teszik közzé az adott pályázati konstrukció részletes leírását. (pl. támogatást igénylők köre, műszaki-szakmai elvárások, elszámolható költségek, költségvetési korlátok stb.)


Pályázati útmutató
A pályázat megírását segítő részletes, szabályokat tartalmazó segédanyag. A Felhívás és az Útmutató kapcsolatát úgy kell érteni, hogy az Útmutató tartalmazza az általánosabb szabályokat, a Felhívás szűkíti és konkretizálja azokat.


Partner vállalkozás
Egy adott vállalkozás, melyben más vállalkozásnak legalább 25%-os, de maximum 50%-os tulajdoni részesedése, jegyzett tőkéje vagy szavazati joga van.


Pénzügyi beszámoló
A megvalósítás során felmerült költségek elszámolására szolgáló formanyomtatvány.


Piacfelmérés (ajánlat)
A projektben beszerzett eszközöket, kereskedelmi forgalmával üzletszerűen foglalkozó, kereskedőnek, vagy gyártónak minősülő szállítótól kell vásárolni, melyet megelőzősen meg kell vizsgálni a piacon elérhető lehetőségeket ajánlatok bekérésével.

Projektmenedzsment

A Támogatási Szerződés (Támogatói Okirat) aláírását követően azon koordinációs és adminisztratív tevékenységek összessége, melyek a pályázatok szabályos és sikeres megvalósítását segítik.

Projektvezető

A projekt szakmai vezetője. Pályázati szempontból nem szabad összekeverni projektmenedzsert a projektvezetővel.

Prototípus

Új vagy továbbfejlesztett termék, technológia, szolgáltatás létrehozására irányuló, kutatás-fejlesztési tevékenység során létrejött mintapéldány azzal a céllal, hogy bizonyításra kerüljön az ötlet műszaki-tudományos szempontból való működőképessége.

Szabadalom

A találmányt védő jogi eszköz; a szabadalomként történő oltalmaztathatóság törvényben meghatározott feltételei: szabadalmaztatható minden új, feltalálói tevékenységen alapuló, iparilag alkalmazható találmány a technika bármely területén.

Szabálytalanság
Az alkalmazandó jognak a gazdasági szereplő cselekményéből, vagy mulasztásából adódó bármilyen megsértése, ami az Unió költségvetését a költségvetésre rótt kiadás formájában sérti, vagy sértheti.


Szakmai beszámoló
A megvalósított szakmai feladatokat, a projekt megvalósításának előrehaladását összefoglaló, eredménytermékekkel alátámasztott formanyomtatvány.


Szállítói finanszírozás
A támogatás közvetlenül a szállító bankszámlájára kerül folyósításra, nem a kedvezményezett cég részére történik az utalás.

Szellemi alkotás

Az az alkotás, illetve műszaki megoldás, amely alkalmas arra, hogy iparjogvédelmi oltalom (szabadalom, használati mintaoltalom, növényfajta-oltalom, formatervezési mintaoltalom, topográfiaoltalom) tárgyát képezze, vagy amely jogszabály erejénél fogva szerzői jogi védelem alatt áll, ideértve az üzleti titok védelméről szóló törvény által oltalomban részesített védett ismeretet is.

Szellemi tulajdon

A szellemi alkotásokra és egyes teljesítményekre, az árujelzőkre (védjegyek és földrajzi árujelzők) a szerzői jogi és iparjogvédelmi törvényben, a védett ismeretekre nézve az üzleti titok védelméről szóló törvényben, továbbá az Európai Unió közvetlenül alkalmazandó jogi aktusaiban és nemzetközi egyezmények által biztosított jogi oltalom.


Támogatási intenzitás
A támogatástartalom és az elszámolható költségek hányadosa, százalékos formában kifejezve, megmutatja hogy az összköltség hány százaléka támogatás.


Támogatói okirat
Az irányító hatóság támogatási jogviszony létrehozására irányuló akaratnyilatkozatát tartalmazó okirat.

Utófinanszírozás

A támogatási összeg kifizetése a projekt során keletkezett, elszámolni kívánt számlák kifizetési igénylés keretében történő benyújtását/ elfogadását követően történik meg.

Üzleti titok

A gazdasági tevékenységhez kapcsolódó, titkos – egészben, vagy elemeinek összességeként nem közismert vagy az érintett gazdasági tevékenységet végző személyek számára nem könnyen hozzáférhető –, ennélfogva vagyoni értékkel bíró olyan tény, tájékoztatás, egyéb adat és az azokból készült összeállítás, amelynek a titokban tartása érdekében a titok jogosultja az adott helyzetben általában elvárható magatartást tanúsítja.

vagy bármely más módon – egyedileg hozzá lehet férni.

Szellemi alkotás

​Olyan egyedi műszaki megoldás, amely alkalmas arra, hogy iparjogvédelmi oltalom (szabadalom, használati mintaoltalom, növényfajta-oltalom, formatervezési mintaoltalom, topográfiaoltalom) tárgyát képezze, vagy amely jogszabály erejénél fogva szerzői jogi védelem alatt áll, ideértve azt is, amikor a hasznosítási célok, lehetőségek függvényében a megfelelő oltalom megszerzése helyett e megoldás titokban tartása célszerű.

SZTNH

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a szellemi tulajdon védelméért felelős magyar kormányhivatal. A Hivatal angol nyelvű elnevezése: Hungarian Intellectual Property Office (HIPO).

Támogatásra jogosultak köre

​KFI pályázatokban jellemzően ilyen:

  • Felsőoktatási intézmény, 

  • Egyéb költségvetési kutatóhely, 

  • Vállalkozói kutatóhely, 

  • Vállalkozás (nem kutató jellegű), 

  • Nonprofit kutatóhely, 

  • ELKH kutatóintézetei

Technológiai érettségi szint (TRL 1-9)

Technológiai Készültségi Szint rövidítése, mely egy általánosan alkalmazott kifejezés arra, hogy egy fejlesztés milyen szinten áll. A technológiai fejlesztési szintek mérésére született klasszifikáció az egyes projektek készültségi fokát 9 szintre sorolja be az alábbiak szerint:
1. Idea – ötlet, elv
2. Basic research - alapkutatás
3. Technology formulation - technológia kialakítása
4. Applied research. First laboratory tests completed; proof of concept - Alkalmazott kutatás, az első laboratóriumi előállítás
5. Small scale prototype - Kis skálán működő prototípus  
6. Large scale prototype - Nagy skálájú prototípus
7. Prototype system - Prototípus rendszer
8. Demonstration system – Demonstrációs rendszer
9. First of a kind commercial system - Kereskedelmi rendszer kialakítása

272

272/2014. (XI. 5.) Korm. rendelet a 2014-2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről

256
256/2021. (V. 18.) Korm. rendelet a 2021–2027 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről

2014

2014. évi LXXVI. törvény a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról

bottom of page